Homokszentgyörgy község Dél-Somogy szívében szép természeti környezetben található település.
Településünk a barcsi kistérség része, amely az országos besorolás alapján a leghátrányosabb helyzetű kistérségek közé tartozik.
A rendszerváltozást követően kismértékben csökkent a település lakóinak száma, de a termelőszövetkezet, valamint a honvédség megszűnését követően jelentősen megváltozott a lakosság összetétele, jelentős életminőség-romlás tapasztalható.
2005. augusztus 15-én a fenntartó önkormányzatok létrehozták a Homokszentgyörgy és Mikrotérsége Közoktatási Intézményfenntartó Társulást, melyhez 3 általános iskola és 5 óvoda tartozott. Homokszentgyörgy általános iskolája volt a gesztorintézmény.
A község Önkormányzata mindig kiemelt figyelmet fordított az iskola működtetésére, a tárgyi feltételek javítására. 2005-ben sikeres Regionális Fejlesztés Operatív Program pályázat keretében megtörtént iskolánk technológiai korszerűsítése, informatikai fejlesztése. Megvalósult „a 21. sz. iskolája” amely távlatokban garantálhatja az iskola fennmaradását.
2013. január 1-jétől az iskola fenntartója a KLIK lett.
Iskolánk tanulólétszáma jelenleg 91 fő . Egy tagintézményünk (Lad 1-8 évfolyam) és egy telephelyünk van ( Kálmáncsa 1-4 évfolyam.) A telephelyen az oktató-nevelő munka a 2022/2023-as tanévtől szünetel.
Iskolánkban magas a hátrányos helyzetű és a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók száma, ill. aránya.
Az iskola pedagógusainak hitvallása: közös felelősségünk a minőségi oktató-nevelő munka biztosítása, ill. az ehhez szükséges feltételek megteremtése.
Célunk: az iskolahasználók (tanulók, szülők) elégedettsége, valamint a hátrányos helyzetben lévő gyermekek részére olyan lehetőségek biztosítása, amelyek lehetővé teszik helyzetükből adódó hátrányaik csökkenését.
Iskolánk nevelő-oktató munkájának jellemzője a teljes szegregációmentesség. Iskolánkban a 2004/2005. tanévtől folytatunk képességkibontakoztató programot. 2021-től részt veszünk az ILMT- programban, ahol a lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók arányának csökkentését tűztük ki célul.
Utazó gyógypedagógusok/ fejlesztő pedagógusok biztosítják a kötelező tanórai foglalkozáson túli habilitációs, rehabilitációs foglalkozásokat, és fejlesztik az SNI-s, BTMN-es tanulóinkat.
Köznevelési feladatot támogató programok: Tanórán kívüli foglalkozásaink (tömegsport, szakkörök, fejlesztő foglalkozások, tehetséggondozás, ), valamint iskolán kívüli programjaink (színház- és mozilátogatás, kirándulás, úszásoktatás, táborozás, LEP-program, ) segítik elő az esélyteremtés, felzárkóztatás és tehetséggondozás céljainak megvalósulását.